NRD Начало
Петък, 20 Септември 2024
Начало Цветни аспекти Наградиха лауреатите на Първия национален музикален конкурс „Милчо Левиев“
6156
Цветни аспекти

Наградиха лауреатите на Първия национален музикален конкурс „Милчо Левиев“

Първият национален музикален конкурс „Милчо Левиев“ приключи с церемония по награждаване и гала-концерт на лауреатите и носителите на награди на сцената на Дома на културата „Борис Христов“, съобщиха от Община Пловдив. Сред гостите на събитието бяха заместник-министърът на културата Амелия Гешева, заместник-кметът по култура, археология и туризъм на община Пловдив Пламен Панов, доц. д-р Нина Найденова - директор „Творческа дейност“ на Държавна опера - Пловдив, Нели Попова - Коева - директор на НУМТИ „Добрин Петков“, родители, участници и граждани. В клавирната надпревара се включиха млади пианисти на възраст между 10 и 25 навършени години

| 12 Юли 2024, 14:09 ч.
Наградиха лауреатите на Първия национален музикален конкурс „Милчо Левиев“
Наградиха лауреатите на Първия национален музикален конкурс „Милчо Левиев“
Снимка © Община Пловдив

Първият национален музикален конкурс „Милчо Левиев“ приключи с церемония по награждаване и гала-концерт на лауреатите и носителите на награди на сцената на Дома на културата „Борис Христов“, съобщиха от Община Пловдив. 

Канадският композитор и трикратен носител на „Оскар“  Хауърд Шор ще получи награда за цялостно творчество на 20-ия филмов фестивал в Цюрих през октомври, съобщи „Холивуд репортър“.

Шор е известен най-вече с емблематичната си музика за филмовите трилогии „Властелинът на пръстените“ и „Хобит“ на Питър Джаксън. 

Освен това канадският композитор ще ръководи международния конкурс за филмова музика на фестивала за неговото 20-о издание. Като председател на журито той ще оценява млади таланти. Всеки от тях ще има за задача да създаде оригинална музика към един и същ 8-минутен късометражен филм. Три композиции ще бъдат изпълнени на живо от оркестъра на Тонхале Цюрих под диригентството на Франк Щробел на 5 октомври. Това ще се случи по време на галата „Кино в концерт“ (Cinema in Concert) в Цюрих в присъствието на тримата номинирани. Печелившата композиция ще получи па

Обявена е програмата за първото издание на комедийния театрален фестивал „Тодор Колев“, който ще се проведе в Шумен от 25 до 30 юни. 

В първия ден на форума ще се играе спектакълът „Да, господин премиер“, продукция на Аркадия Фюжън Арт, с режисьор Борис Панкин, съобщиха от Драматично-кукления театър (ДКТ) "Васил Друмев.

На 26 юни ще се играят два спектакъла „Банкови кризи и наказания“ и „Мартин, Данчо и майка им“. „Банкови кризи и наказания“ е продукция на Държавен куклен театър Стара Загора с режисьор Теди Москов. „Мартин, Данчо и майка им“ е продукция на Драматичен театър „Н. О. Масалитинов“ – Пловдив, а режисьор е Камен Донев. На 27 юни в програмата на фестивала са включени "Дабъ дешил ине“ на Драматично-куклен театър „Васил Друмев“ с режисьор Теди Москов и „ДИКАНКА“ - продукция на НАТФИЗ „Кръстьо Сарафов“, с режисьори Ева Данаилова и Мартин Киселов.

На 2

Българската художничка Вивия Ники нарисува снежен делфин в една от преспите до Черни връх. Рисунката е с площ 320 кв. метра и е разположена на топяща се преспа много близо до върха, разказват от екипа на „Изложби с кауза“.

За работата си Вивия Ники е използвала екологични бои, които не увреждат природата. Тя носи посланието за мира и доброто. Това е поредната картина в лендарт стил - „ландшафтно изкуство“, което авторката твори у нас, отбелязват от екипа.

„След гигантските й картини на морския плаж през изминалото лято, които впечатлиха България, тази е първата върху сняг. Самото изображение на делфина в снега цели да събуди темата за опазването на околната среда. Топящия лед символизира преходността на времето и загатва за необходимостта от спешни, бързи мерки за спасение от екологична катастрофа. Делфинът ни обръща към вечните теми за мира и доброто, които трябва да

Филмът „Хени. Приятелството – смисъл и спасение” ще бъде показан на международни и национални кинофестивали, съобщават от продуцентите от центъра за еврейско-българско сътрудничество „Алеф“.

Първата прожекция е на 24 август, във втория ден на Международния филмов фестивал „Любовта е лудост”,  а в средата на септември ще гостува и на фестивала „Златна роза”, организиран от Националния филмов център във Варна. 

Филмът е създаден по идея, вдъхновена от международния литературен ученически конкурс „Който спаси един човешки живот, спасява цяла вселена”, провеждан от „Алеф” в продължение на 11 поредни години.

Лентата, както и литературният конкурс,  е посветена на спасяването на бъл

За художниците Калия Калъчева и Стоян Илев съвместната изложба "Без съмнение", която откриват в бургаската галерия "Неси", е втора поред. Само преди няколко седмици откриват първата си такава във Варна, която е озаглавена "Помниш ли" и е вдъхновена от темата за спомените. Вече имат идея и за трета, за която обаче още нямат концепция, но имат яснота, че ще се осъществи през 2025 г. в галерия "Ракурси" в София, обявиха двамата .

"Съвместните изложби за мен са много любопитни, защото всеки има свой път, по който върви и темата, в която работи, но съвместните изложби тези пътеки се пресичат и е интересна тази съпоставка и преплитане на техники, сюжети", разказа в интервю Калия Калъчева.

Тя обясни, че идеята за съвместна изложба между нея и Стоян Илев се е зародила почти веднага, след като се запознават преди три години на пленер в Бургас. "За нас това е прекрасно завръщане

Сред гостите на събитието бяха заместник-министърът на културата Амелия Гешева, заместник-кметът по култура, археология и туризъм на община Пловдив Пламен Панов, доц. д-р Нина Найденова - директор „Творческа дейност“ на Държавна опера - Пловдив, Нели Попова - Коева - директор на НУМТИ „Добрин Петков“, родители, участници и граждани.

В клавирната надпревара се включиха млади пианисти на възраст между 10 и 25 навършени години. Паралелно със състезателната част за участниците бяха организирани и майсторски класове, водени от членовете на журито начело с проф. Людмил Ангелов - Константин Добройков, Антони Дончев, Николай Желязков и Вики Алмазиду. В чест на Милчо Левиев участниците и журито гледаха и видеозаписи с негови изпълнения от личния му архив.

Голямата награда на името на Милчо Левиев - еднократна стипендия от 2500 лв., статуетка и лауреатски диплом, осигурена от Сдружение за култура и образование „Милчо Левиев“, грабна младият пианист Борис Петков. Наградата бе връчена от Вики Алмазиду, преподавател по поп и джаз пеене в Нов български университет.

Двете награди на Община Пловдив - еднократни стипендии по 2500 лв., статуетки и лауреатски дипломи, получиха Йордан Тодоров и Амели Сакай – Иванова. Наградите връчи заместник-кмета по култура, археология и туризъм Пламен Панов.

Наградата на Нов български университет – София -  еднократна стипендия за едногодишно обучение в Департамент „Музика“, спечели Йордан Лазаров.

Международната плакатна акция „Контакт“ е част от тазгодишното издание на „Алея на славата“.

Експозицията е разположена на площад „Славейков“ и ще остане там до 30 септември, съобщават организаторите.

„Контакт“ е плакатна акция, посветена на 30-та годишнина на Международното триенале на сценичния плакат. Тя „съживява“ проект, започнал преди десет години, за да го обогати с нови произведения на автори от цял свят, чиито плакати са израз на възможните и невъзможни контакти и на идеята, че всички сме свързани“, разказват от екипа. 

По думите им локацията е средищна за нашия град и чрез нея триеналето отстоява възгледа, че мястото на плаката е в откритата обитаема среда, превръщайки един от знаковите столични площади в ярка и ефектна галерия на открито.

Сред участниците в акцията са какт

Музей в Мадрид дава възможност на незрящите да се докоснат до историята, съобщи АФП. 

Културната институция предлага макети на паметници от целия свят. 

Националната организация на слепите в Испания създава специализирания музей през 1992 г. в Мадрид. Днес там има 37 макета на паметници, представящи световното културно наследство. Използваните материали са различни - дърво, метал, камък. Няма друг подобен музей в целия свят, споделя гидът Мирея Родригес, която е почти напълно сляпа. През 2023 г. културната институция е посетена от 16 хил. души, отбелязва АФП.  

Сред експонатите са копия на Тауър бридж, Статуята на свободата, Кремъл, Партенона, Тадж Махал и др.  

Има толкова много малки детайли, а покривът е изключителен, споделя посетителят Хосе Педро Гонсалес пред дървен макет на Саграда Фамилия на Гауди, който е около 137 пъти по-м

Варненската галерия „Ларго“ представя за пореден път самостоятелна изложба на Юлиан Йорданов. Тя е подготвена специално за пространството и се нарича „Монохромни съчинения“.

В нея известният български график експериментира с живопис, изпълнена с акрил и смесена техника върху картон, базирана на извличане на конкретни форми от абстрактни петна. 

Използвах това по-особено заглавие, защото всичко започна без предварителен план и се съчинява по време на работа. Реших да се изненадам и да поиграя, пускайки свободни форми в пространството, след което търся композиция и строя изображението, каза авторът .

Той дълго формулирал наименованието, минавайки през варианти като „импровизации“ и „приказки“, но се спира на думата съчинения като най-подходяща, защото я свързва с фразата и разказа и я сблъсква с различната кате

Разказ за Виетнам - страната, далече на изток и после малко на юг, представя във фотоизложба във Варна младата виетнамистка Даяна Иванова, която е преподавател в една от университетските специалности у нас, изучаващи този регион. 

Тя посочи, че първото й посещение в азиатската държава е било през 2016 г. Две години по-късно започва магистратура там, като изучава езика, културата, историята и традициите на страната. Така постепенно натрупва и материал за фотопроекта си, който да представи в родната България. 

Виетнамското общество все още е по-патриархално от нашето, въпреки че глобализмът му оказва влияние, посочи Иванова.

По думите й хората в тази страна успяват да съчетават модерното с традиционното, избирайки по какъв път да вървят, като се учат от историята си. Има какво да научим от виетнамците, да осъзнаем мъдростта на хората от Изтока

Целта на фестивала Open Buzludzha е да подкрепи опазването на монумента на връх „Бузлуджа“ и да създаде обществена подкрепа и разбиране на необходимостта от това опазване. 

Това каза в интервю арх. Дора Иванова, основател и управител на фондация „Проект Бузлуджа“, които за четвърта година са организатори на музикалния фестивал. 

Дом-паметникът на Българската комунистическа партия е една противоречива сграда от близкото минало, която обаче има световна известност и огромен потенциал да бъде развита, стига хората да го видят, смята тя. 

Арх. Иванова напомни, че сградата има статут на паметник на културата от национално значение. Фестивалът показва именно потенциала на монумента, разказва историята и създава новите спомени с новото изживяване на това какво паметникът „Бузлуджа“ може да бъде, посочи тя. 

По думите и Open Buzludzha е място за

В двете възрастови групи бяха връчени още и награди за 1-во, 2-ро и 3-то място, включващи парична премия, медал и лауреатски диплом. Носители в Първа Възрастова група станаха: I Награда - Радослав Чиколов, II Награда  - Мартин Йовков, III Награда - Филип Илиев. Във Втора възрастова група бяха отличени: I Награда - Георги Чиколов, II Награда - Катерина Радева, III Награда - Симеон Божилов.

Извън предварително обявените награди бяха връчени и още няколко приза. Специална награда за най-добро изпълнение на творба на Милчо Левиев получи Михаил Русков. Специалната награда „Одеон“ от Тони Симидчиева отиде при Радослав Чиколов. Специална награда от председателя на журито проф. Людмил Ангелов получиха двама младежи - Кристиан Владовски и Деян Табашки, като единият от тях ще участва в концерт, който предстои в Полския център в София, а другият ще изнесе самостоятелен концерт. Специална награда връчи и Антони Дончев - на Симеон Божилов.

По повод провеждането на конкурса бе получен поздравителен адрес от служебния министър на културата Найден Тодоров. 

Организатори на конкурса са Сдружение за култура и образование „Милчо Левиев“ и Община Пловдив със съдействието на НУМТИ "Добрин Петков" - Пловдив. 

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Театралният фестивал „Алтер его“ очаква трупи от България, Франция, Германия, Канада, Израел и Италия
От 21 до 25 октомври ще се проведе международният театрален фестивал „Алтер его“, съобщават организаторите от театър-лаборатория „Алма алтер“, с подкрепата ...
Филмът "Емилия Перес" на Жак Одиар ще представя Франция в международната категория на наградите "Оскар"
Мюзикълът "Емилия Перес" на Жак Одиар е избран от Франция да се състезава в категорията за най-добър международен филм на наградите "Оскар", предаде АФП, позовавайки се на Национал ...
Алек Алексиев озвучава новия български аудиосериал „Безбряг“
Актьорът Алек Алексиев озвучава новия български аудиосериал „Безбряг“. Автор на поредицата е Димитрина Събчева, съобщават от „Сторител“. Аудиосериалът разк ...
Националният политехнически музей ще се включи в Европейските дни на наследството
Националният политехнически музей ще се включи за пореден път в Европейските дни на наследството (ЕДН). На 21 септември музеят ще бъде с вход свободен, уведомяват организаторите. ...
Повелителката на глината
Регионалният исторически музей в Разград ще представи в специална изложба „Повелителката на глината“ творчеството на известната керамичка Ели Неделчева, съобщиха от кул ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
С концерт и изложби ямболският Безистен отбеляза девет години от преобразуването си в културно-информационен център
Девета поредна година Ямбол празнува възраждането на символичната за града сграда на Безистена, вече като културно-информационен център. Изложба с „говорещи” картини н ...
Продължителни аплодисменти и викове „Браво“ за Готие Капюсон и Аугустин Хаделих
Публиката изпълни до краен предел зала „България“ в четвъртък вечер, за откриването на новия сезон на Софийската филхармония. С продължителни аплодисменти и викове &bd ...
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, каза Инка Шубе
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, която много внимателно, много осъзнато наблюдава заобикалящата я среда и приема всичко присърце и директно. Това к ...
Тишината има собствен звук, казва художникът Стефан Качаков с новата си изложба
Изложба с 33 акварелни платна, повечето нови и непоказвани до момента подреди художникът Стефан Качаков в Ямбол. Експозицията е озаглавена „Тишина“ и показва красотата ...
Съюзът на българските художници обяви дванадесетте творци, които заминават за Париж през 2025 година
Дванадесетте български творци, които ще заминат догодина за Париж по програмата „Сите-де-з-ар“ бяха обявени тази вечер с изложба в Съюза на българските художници на ул. ...
Тикер в 01:00 ч.
Девета поредна година Ямбол празнува възраждането на символичната за града сград ...
Начало Цветни аспекти
6156
Цветни аспекти

Наградиха лауреатите на Първия национален музикален конкурс „Милчо Левиев“

Първият национален музикален конкурс „Милчо Левиев“ приключи с церемония по награждаване и гала-концерт на лауреатите и носителите на награди на сцената на Дома на културата „Борис Христов“, съобщиха от Община Пловдив. Сред гостите на събитието бяха заместник-министърът на културата Амелия Гешева, заместник-кметът по култура, археология и туризъм на община Пловдив Пламен Панов, доц. д-р Нина Найденова - директор „Творческа дейност“ на Държавна опера - Пловдив, Нели Попова - Коева - директор на НУМТИ „Добрин Петков“, родители, участници и граждани.

| 12 Юли 2024, 14:09 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Наградиха лауреатите на Първия национален музикален конкурс „Милчо Левиев“
Наградиха лауреатите на Първия национален музикален конкурс „Милчо Левиев“
Снимка © Община Пловдив

Първият национален музикален конкурс „Милчо Левиев“ приключи с церемония по награждаване и гала-концерт на лауреатите и носителите на награди на сцената на Дома на културата „Борис Христов“, съобщиха от Община Пловдив. 

Сред гостите на събитието бяха заместник-министърът на културата Амелия Гешева, заместник-кметът по култура, археология и туризъм на община Пловдив Пламен Панов, доц. д-р Нина Найденова - директор „Творческа дейност“ на Държавна опера - Пловдив, Нели Попова - Коева - директор на НУМТИ „Добрин Петков“, родители, участници и граждани.

Канадският композитор и трикратен носител на „Оскар“  Хауърд Шор ще получи награда за цялостно творчество на 20-ия филмов фестивал в Цюрих през октомври, съобщи „Холивуд репортър“.

Шор е известен най-вече с емблематичната си музика за филмовите трилогии „Властелинът на пръстените“ и „Хобит“ на Питър Джаксън. 

Освен това канадският композитор ще ръководи международния конкурс за филмова музика на фестивала за неговото 20-о издание. Като председател на журито той ще оценява млади таланти. Всеки от тях ще има за задача да създаде оригинална музика към един и същ 8-минутен късометражен филм. Три композиции ще бъдат изпълнени на живо от оркестъра на Тонхале Цюрих под диригентството на Франк Щробел на 5 октомври. Това ще се случи по време на галата „Кино в концерт“ (Cinema in Concert) в Цюрих в присъствието на тримата номинирани. Печелившата композиция ще получи па

Обявена е програмата за първото издание на комедийния театрален фестивал „Тодор Колев“, който ще се проведе в Шумен от 25 до 30 юни. 

В първия ден на форума ще се играе спектакълът „Да, господин премиер“, продукция на Аркадия Фюжън Арт, с режисьор Борис Панкин, съобщиха от Драматично-кукления театър (ДКТ) "Васил Друмев.

На 26 юни ще се играят два спектакъла „Банкови кризи и наказания“ и „Мартин, Данчо и майка им“. „Банкови кризи и наказания“ е продукция на Държавен куклен театър Стара Загора с режисьор Теди Москов. „Мартин, Данчо и майка им“ е продукция на Драматичен театър „Н. О. Масалитинов“ – Пловдив, а режисьор е Камен Донев. На 27 юни в програмата на фестивала са включени "Дабъ дешил ине“ на Драматично-куклен театър „Васил Друмев“ с режисьор Теди Москов и „ДИКАНКА“ - продукция на НАТФИЗ „Кръстьо Сарафов“, с режисьори Ева Данаилова и Мартин Киселов.

На 2

Българската художничка Вивия Ники нарисува снежен делфин в една от преспите до Черни връх. Рисунката е с площ 320 кв. метра и е разположена на топяща се преспа много близо до върха, разказват от екипа на „Изложби с кауза“.

За работата си Вивия Ники е използвала екологични бои, които не увреждат природата. Тя носи посланието за мира и доброто. Това е поредната картина в лендарт стил - „ландшафтно изкуство“, което авторката твори у нас, отбелязват от екипа.

„След гигантските й картини на морския плаж през изминалото лято, които впечатлиха България, тази е първата върху сняг. Самото изображение на делфина в снега цели да събуди темата за опазването на околната среда. Топящия лед символизира преходността на времето и загатва за необходимостта от спешни, бързи мерки за спасение от екологична катастрофа. Делфинът ни обръща към вечните теми за мира и доброто, които трябва да

Филмът „Хени. Приятелството – смисъл и спасение” ще бъде показан на международни и национални кинофестивали, съобщават от продуцентите от центъра за еврейско-българско сътрудничество „Алеф“.

Първата прожекция е на 24 август, във втория ден на Международния филмов фестивал „Любовта е лудост”,  а в средата на септември ще гостува и на фестивала „Златна роза”, организиран от Националния филмов център във Варна. 

Филмът е създаден по идея, вдъхновена от международния литературен ученически конкурс „Който спаси един човешки живот, спасява цяла вселена”, провеждан от „Алеф” в продължение на 11 поредни години.

Лентата, както и литературният конкурс,  е посветена на спасяването на бъл

За художниците Калия Калъчева и Стоян Илев съвместната изложба "Без съмнение", която откриват в бургаската галерия "Неси", е втора поред. Само преди няколко седмици откриват първата си такава във Варна, която е озаглавена "Помниш ли" и е вдъхновена от темата за спомените. Вече имат идея и за трета, за която обаче още нямат концепция, но имат яснота, че ще се осъществи през 2025 г. в галерия "Ракурси" в София, обявиха двамата .

"Съвместните изложби за мен са много любопитни, защото всеки има свой път, по който върви и темата, в която работи, но съвместните изложби тези пътеки се пресичат и е интересна тази съпоставка и преплитане на техники, сюжети", разказа в интервю Калия Калъчева.

Тя обясни, че идеята за съвместна изложба между нея и Стоян Илев се е зародила почти веднага, след като се запознават преди три години на пленер в Бургас. "За нас това е прекрасно завръщане

В клавирната надпревара се включиха млади пианисти на възраст между 10 и 25 навършени години. Паралелно със състезателната част за участниците бяха организирани и майсторски класове, водени от членовете на журито начело с проф. Людмил Ангелов - Константин Добройков, Антони Дончев, Николай Желязков и Вики Алмазиду. В чест на Милчо Левиев участниците и журито гледаха и видеозаписи с негови изпълнения от личния му архив.

Голямата награда на името на Милчо Левиев - еднократна стипендия от 2500 лв., статуетка и лауреатски диплом, осигурена от Сдружение за култура и образование „Милчо Левиев“, грабна младият пианист Борис Петков. Наградата бе връчена от Вики Алмазиду, преподавател по поп и джаз пеене в Нов български университет.

Международната плакатна акция „Контакт“ е част от тазгодишното издание на „Алея на славата“.

Експозицията е разположена на площад „Славейков“ и ще остане там до 30 септември, съобщават организаторите.

„Контакт“ е плакатна акция, посветена на 30-та годишнина на Международното триенале на сценичния плакат. Тя „съживява“ проект, започнал преди десет години, за да го обогати с нови произведения на автори от цял свят, чиито плакати са израз на възможните и невъзможни контакти и на идеята, че всички сме свързани“, разказват от екипа. 

По думите им локацията е средищна за нашия град и чрез нея триеналето отстоява възгледа, че мястото на плаката е в откритата обитаема среда, превръщайки един от знаковите столични площади в ярка и ефектна галерия на открито.

Сред участниците в акцията са какт

Музей в Мадрид дава възможност на незрящите да се докоснат до историята, съобщи АФП. 

Културната институция предлага макети на паметници от целия свят. 

Националната организация на слепите в Испания създава специализирания музей през 1992 г. в Мадрид. Днес там има 37 макета на паметници, представящи световното културно наследство. Използваните материали са различни - дърво, метал, камък. Няма друг подобен музей в целия свят, споделя гидът Мирея Родригес, която е почти напълно сляпа. През 2023 г. културната институция е посетена от 16 хил. души, отбелязва АФП.  

Сред експонатите са копия на Тауър бридж, Статуята на свободата, Кремъл, Партенона, Тадж Махал и др.  

Има толкова много малки детайли, а покривът е изключителен, споделя посетителят Хосе Педро Гонсалес пред дървен макет на Саграда Фамилия на Гауди, който е около 137 пъти по-м

Варненската галерия „Ларго“ представя за пореден път самостоятелна изложба на Юлиан Йорданов. Тя е подготвена специално за пространството и се нарича „Монохромни съчинения“.

В нея известният български график експериментира с живопис, изпълнена с акрил и смесена техника върху картон, базирана на извличане на конкретни форми от абстрактни петна. 

Използвах това по-особено заглавие, защото всичко започна без предварителен план и се съчинява по време на работа. Реших да се изненадам и да поиграя, пускайки свободни форми в пространството, след което търся композиция и строя изображението, каза авторът .

Той дълго формулирал наименованието, минавайки през варианти като „импровизации“ и „приказки“, но се спира на думата съчинения като най-подходяща, защото я свързва с фразата и разказа и я сблъсква с различната кате

Разказ за Виетнам - страната, далече на изток и после малко на юг, представя във фотоизложба във Варна младата виетнамистка Даяна Иванова, която е преподавател в една от университетските специалности у нас, изучаващи този регион. 

Тя посочи, че първото й посещение в азиатската държава е било през 2016 г. Две години по-късно започва магистратура там, като изучава езика, културата, историята и традициите на страната. Така постепенно натрупва и материал за фотопроекта си, който да представи в родната България. 

Виетнамското общество все още е по-патриархално от нашето, въпреки че глобализмът му оказва влияние, посочи Иванова.

По думите й хората в тази страна успяват да съчетават модерното с традиционното, избирайки по какъв път да вървят, като се учат от историята си. Има какво да научим от виетнамците, да осъзнаем мъдростта на хората от Изтока

Целта на фестивала Open Buzludzha е да подкрепи опазването на монумента на връх „Бузлуджа“ и да създаде обществена подкрепа и разбиране на необходимостта от това опазване. 

Това каза в интервю арх. Дора Иванова, основател и управител на фондация „Проект Бузлуджа“, които за четвърта година са организатори на музикалния фестивал. 

Дом-паметникът на Българската комунистическа партия е една противоречива сграда от близкото минало, която обаче има световна известност и огромен потенциал да бъде развита, стига хората да го видят, смята тя. 

Арх. Иванова напомни, че сградата има статут на паметник на културата от национално значение. Фестивалът показва именно потенциала на монумента, разказва историята и създава новите спомени с новото изживяване на това какво паметникът „Бузлуджа“ може да бъде, посочи тя. 

По думите и Open Buzludzha е място за

Двете награди на Община Пловдив - еднократни стипендии по 2500 лв., статуетки и лауреатски дипломи, получиха Йордан Тодоров и Амели Сакай – Иванова. Наградите връчи заместник-кмета по култура, археология и туризъм Пламен Панов.

Наградата на Нов български университет – София -  еднократна стипендия за едногодишно обучение в Департамент „Музика“, спечели Йордан Лазаров.

В двете възрастови групи бяха връчени още и награди за 1-во, 2-ро и 3-то място, включващи парична премия, медал и лауреатски диплом. Носители в Първа Възрастова група станаха: I Награда - Радослав Чиколов, II Награда  - Мартин Йовков, III Награда - Филип Илиев. Във Втора възрастова група бяха отличени: I Награда - Георги Чиколов, II Награда - Катерина Радева, III Награда - Симеон Божилов.

Извън предварително обявените награди бяха връчени и още няколко приза. Специална награда за най-добро изпълнение на творба на Милчо Левиев получи Михаил Русков. Специалната награда „Одеон“ от Тони Симидчиева отиде при Радослав Чиколов. Специална награда от председателя на журито проф. Людмил Ангелов получиха двама младежи - Кристиан Владовски и Деян Табашки, като единият от тях ще участва в концерт, който предстои в Полския център в София, а другият ще изнесе самостоятелен концерт. Специална награда връчи и Антони Дончев - на Симеон Божилов.

По повод провеждането на конкурса бе получен поздравителен адрес от служебния министър на културата Найден Тодоров. 

Организатори на конкурса са Сдружение за култура и образование „Милчо Левиев“ и Община Пловдив със съдействието на НУМТИ "Добрин Петков" - Пловдив. 

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Театралният фестивал „Алтер его“ очаква трупи от България, Франция, Германия, Канада, Израел и Италия
Филмът "Емилия Перес" на Жак Одиар ще представя Франция в международната категория на наградите "Оскар"
Алек Алексиев озвучава новия български аудиосериал „Безбряг“
Националният политехнически музей ще се включи в Европейските дни на наследството
Повелителката на глината
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Септември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Авансцена
С концерт и изложби ямболският Безистен отбеляза девет години от преобразуването си в културно-информационен център
Под прожектора
Продължителни аплодисменти и викове „Браво“ за Готие Капюсон и Аугустин Хаделих
Авансцена
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, каза Инка Шубе
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.